Włącznik elektroniczny do ASG z ochroną akumulatora

 

Włącznik elektroniczny do ASG z ochroną akumulatora

Elektroniczny włącznik do broni ASG z ochroną akumulatora

 W replikach broni ASG klasycznym układem połączeń zasilających silnik jest obwód elektryczny zawierający w spuście elektromechaniczny włącznik stykowy. Prądy płynące w obwodzie sięgają w szczycie kilkudziesięciu amperów. Przy zwalnianiu spustu pojawia się łuk elektryczny, który za każdym razem wypala powierzchnię styku, tworząc kratery. Powierzchnie styku stają się chropowate i coraz słabiej przylegające do siebie. Im większy prąd w obwodzie, tym łuk jest bardziej agresywny wobec styku. Im bardziej styk zużyty i wypalony, tym jego rezystancja jest większa, a więc mniej energii dociera do silnika.
Radą na tę wadę rozwiązania klasycznego jest ten układ włącznika elektronicznego, który wykorzystuje tranzystor MOSFET dużej mocy. Tranzystor MOSFET pełni rolę włącznika sterowanego napięciem. Po zastosowaniu włącznika elektronicznego, przez włącznik spustu płynie tylko prąd kilkudziesięciu miliamperów zapobiegający utlenianiu styków i nie tworzący łuku elektrycznego. Dodatkową funkcją jest hamulec zatrzymujący silnik natychmiast po zaniku napięcia na silniku. Prąd maksymalny stosowanych tranzystorów MOSFET przekracza 230A, a rezystancja kanału w stanie włączenia to 0,003 oma.
Układ ma blokadę oddania strzału przy zbyt rozładowanym akumulatorze. Na etapie produkcji są ustawiane dwa progi blokady, po jednym dla akumulatora 7.4V i akumulatora 11.1V. Wybór napięcia znamionowego akumulatora jest wykonany w czasie produkcji, ale jest możliwa zmiana przez założeniem do broni. Pobór prądu czuwania jest mniejszy od 5mA, dlatego zastosowano wyłącznik elektromechaniczny.